DANAS POČELA KAMPANJA „16 DANA AKTIVIZMA PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA“
Od početka godine, u Srbiji, su ubijene 24 žene i jedna devojčica, od strane bivših ili aktuelnih partnera i supruga, sinova ili očeva. Ovo su podaci mreže Autonomnog ženskog centra, koja pruža podršku ženama, koje su pretrpele nasilje. U okviru ove mreže, funkcioniše i leskovačka organizacija „Žene za mir“, koja je danas, simboličnom akcijom u centru grada, obeležila početak kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.
U pogledu ženskih prava, iz godine u godinu, sistem u Srbiji, nazaduje. Ova poruka, mogla se je danas čuti u Leskovcu, prilikom performansa „Jake žene“, kojim je obeležen Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Više od 20 žena, ubijeno je u toku 2022. godine, a zabeželen je i jedan slučaj, kada je žena pretučena, ali jasan uzrok smrti nije poznat, istakla je Ljiljana Nešić, predsednica Upravnog odbora Organizacije „Žene za mir“ u Leskovcu.
Ovo su, inače, podaci mreže Autonomnog ženskog centra, koji su prikupljeni iz medijskih tekstova, jer javno dostupna državna statistika o broju femicida u Srbij,i ne postoji, niti je formirano državno Nadzorno telo za praćenje femicida.
Potpisivanjem Konvencije Saveta Evrope protiv nasilja nad ženama, Srbija je preuzela obavezu formiranja i finansiranja nacionalnog SOS telefona za podršku ženama žrtvama nasilja.
Specifičnost ove usluge ogleda se u tome što žena, pozivajući SOS telefon, može ostati anonimna i dobiti podršku i sve relevantne informacije u poverljivoj formi, što je posebno važno kada je poverenje žene u institucije narušeno.
Bilo je slučajeva, kada su se Organizaciji „Žene za mir“ obraćali i muškarci, tražeći pomoć ili savet, dodala je Nešić.
U toku 2021. godine, usvojeni su novi Zakon o rodnoj ravnopravnosti, zatim krovni zakon u oblasti zaštite prava žena, kao i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije i Strategija za suzbijanje i sprečavanje rodno zasnovanog nasilja prema ženama u porodici.
Prema mišljenju Ljiljane Nešić, u Srbiji postoji dobar zakonodavni okvir za tretiranje ovog problema. Međutim, kao zamerku, navodi njegovo tumačenje od strane nadležnih institucija.
Globalna kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, u okviru koje učestvuje oko 1.700 organizacija u više od stotinu država, će trajati od 25. novembra do 10. decembra, kada će biti obeležen Međunarodni dan ljudskih prava.