TRIBINA „ĆIRILO I METODIJE I NJIHOVI UČENICI“ ODRŽANA U LESKOVAČKOJ BIBLIOTECI
Leskovačka Narodna biblioteka “Radoje Domanović“, sinoć je u svojim prostorijama organizovala tribinu „Sveti Ćirilo i Metodije i njihovi učenici“, u okviru koje su govorili protojerej Miroslav Jovanović, teolog i Miroslav Кaranfilović, istoričar.
Za ime Ćirila i Metodija vezuje se nastanak staroslovenskog jezika, najstarijeg književnog jezika svih Slovena. Njihov prosvetiteljski rad, među Slovenima, započet je 863. godine u Moravskoj, na prostoru današnje Češke. Na molbu moravskog kneza Rastislava, vizantijski car Mihajlo odgovorio je slanjem slovenskih učitelja da hrišćanstvo šire na slovenskom jeziku. Prvo slovensko pismo – glagoljicu – stvorio je Ćirilo pre polaska u Moravsku.
Za vreme boravka u Rimu, Ćirilo se razboleo i umro i tada nastaju nepovoljni uslovi za dalji rad učenika koji su proterivani i zatvarani u tamnice. Vrlo malo informacija o njima poznato je javnosti, potvrdio je istoričar, Miroslav Кaranfilović.
Deo učenika Ćirila i Metodija, formirao je na prostoru Balkana dva centra, gde je nastavila da se neguje ćirilometodijevska tradicija. Na Ohridu se negovala glagoljska pismenost, dok je u Preslavu, u Bugarskoj, došlo do stvaranja novog pisma – ćirilice, koja je dobila naziv u čast sastavljača prvog slovenskog pisma.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici 24. maja, slave uspomenu na Ćirila i Metodija. Ujedno, tada se obeležava i Dan slovenske pismenosti i kulture.
Inače, leskovačka Narodna biblioteka “Radoje Domanović”, proslaviće sledeće nedelje, 24. maja svoju krsnu slavu.