DruštvoVesti

GRADONAČELNIK ČLAN DELEGACIJE SRBIJE U BRISELU

Delegacija Republike Srbije boravi u Briselu povodom sedmog dana proširenja Evropske Unije i desetog sastanka Zajedničkog konsultativnog odbora Komiteta regiona Evropske unije i Republike Srbije (ZKO). Teme sastanka su „Lokalne i regionalne vlasti u procesu pristupanja Srbije EU“ i „Učešće mladih na lokalnom nivou“, a ispred naše delegacije o položaju i ulozi lokalne samouprave u procesu pristupanja govorio je Goran Cvetanović, gradonačelnik Leskovca, predsednik Stalne konferencije gradova i opština i predsednik Mreže asocijacija lokalnih samouprava Jugoistočne Evrope.

Gradonačelnik je tokom izlaganja dao kraći osvrt sa lokalnog nivoa na izuzetno važan proces pridruživanja naše zemlje Evropskoj uniji i istakao:
„Proces pridruživanja za nas iz lokalne samouprave nije važan samo zbog odgovornosti koje on donosi za lokalnu samoupravu, u smislu prilagođavanja i primene pravnih tekovina EU transponovanih u nacionalno zakonodavstvo ili u smislu korišćenja EU fondova i programa EU, već i zbog toga što je, uveren sam, ovaj proces obogaćen onim što lokalni nivo Republike Srbije i EU, može da ponudi u okviru razmene iskustva, novih ideja i partnerstava koja se razvijaju. Lokalni nivo takođe doprinosi evoluciji EU, njenog zakonodavstva i politika koje se razvijaju pod uticajem različitih kultura i tradicija, društvenih i političkih sistema ili načina na koji je organizovana javna uprava. Takođe, naš zadatak je i promocija evropskih vrednosti građanima i razvoj osećaja solidarnosti i zajedništva, naročito u vremenima kriza kojima, na žalost, svedočimo poslednjih godina.
Jedinice lokalne samouprave u Srbiji učestvuju u ovom procesu, pre svega kroz primenu evropskih propisa i politika koje su integrisane u nacionalno zakonodavstvo. Evropske pravne tekovine, koje su podeljene u pregovaračka poglavlja, a zatim grupisane, shodno novoj metodologiji, u klastere, u velikoj meri utiču na nadležnosti i kapacitete lokalne samouprave. Kako bi se imao uvid u obim i vrstu odgovornosti koje lokalnoj samoupravi donosi proces EU integracije Republike Srbije, SKGO je, kao nacionalna asocijacija lokalnih vlasti, identifikovala 21 pregovaračko poglavlje od uticaja na jedinice lokalne samouprave, kao što su između ostalog: Javne nabavke, Politika konkurencije, Poljoprivreda i ruralni razvoj, Socijalna politika i zapošljavanje, Regionalna politika i koordinacija strukturnih elemenata, zatim
Pravosuđe i osnovna prava, Zdravstvena zaštita i zaštita potrošača, zaštita životne sredine, itd. Prema analizama uticaja procesa pristupanja Srbije EU na nadležnosti i kapacitete jedinica lokalne samouprave, koje je prethodnih 9 godina sprovela SKGO, a ukupno je urađeno 20 analiza, ovaj uticaj je veći ili manji u zavisnosti od poglavlja koje je u pitanju, “ – kazao je gradonačelnik Cvetanović i osvrnuo se na brojne reforme koje su inicirane sa ciljem usklađivanja zakona i propisa tekovinama EU, poput onih u oblasti upravljanja ljudskim resursima u lokalnoj administraciji, zatim digitalizacije uprave i uvođenja elektronske uprave, unapređenja ljudskih i manjinskih prava, pomenuvši i neke od projekata koji su realizovani uz finanansijsku pomoć Evropske Unije, posredstvom resornih ministarstava i Stalne konferencije gradova i opština.
Budući da je 2022. godina je Evropska godina mladih jedna od osnovnih tema sastanka i dana proširenja su potrebe i prioriteti mladih u državama koje imaju status kandidata za pristup Evropskoj Uniji .