GRADU LESKOVCU URUČENA NAGRADA NA KONKURSU EKOOPŠTINE ZA UPRAVLJANJE VODOM U AMBASADI FRANCUSKE U BEOGRADU
Nagrade konkursa Ekoopštine dodeljene su danas u Ambasadi Francuske, a ambasador Pjer Košar rekao je da nije reč o običnom konkursu, već da su Ekoopštine stub francusko-srpske saradnje u oblasti održivog razvoja i zaštite životne sredine. Grad Leskovac poneo je po drugi put nagradu Ekoopština na konkursu u kategoriji Održivo upravljanje vodom, koji je organizovala ambasada Francuske u Srbiji i njeni partneri.
Nakon uspeha konkursa Ekoopština u Poljskoj i Bugarskoj, prvo izdanje Ekoopštine u Srbiji održano je 2022. godine. Ekoopština je konkurs u kome mogu učestvovati sve srpske opštine.
Cilj je nagrađivanje primera dobre prakse na lokalnom nivou u četiri ključne oblasti održivih gradova: upravljanje vodama, upravljanje otpadom, energetska efikasnost zgrada i povezani gradovi. Takmičenje ima za cilj da objedini aktere održivog razvoja, što uključuje predstavnike vlasti na centralnom i lokalnom nivou, istraživačke centre i univerzitete, udruženja i preduzeća, oko istog projekta.
Nagradu u kategoriji za održivo upravljanje vodama je gradonačelniku Cvetanoviću uručio ambasador Francuske Pjer Košar. Košar je u svom obražanju pohvalio veliku motivisanost svih učesnika i bogatstvo interakcija koje je projekat inicirao između partnera, opština i srpskih škola.
Značaj konkursa Ekoopštine su istakli Emanuel Žiofre, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji i Sandra Dokić, državna sekretarka Ministarstva za zaštitu životne sredine Vlade Republike Srbije.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović je uz zahvalbnost ambasadi Francuske i ambasadoru Pjeru Košaru na nagradi, istakao da je grad Leskovac uvek težio da unapredi svoj sistem komunalne infrastrukture i stane rame uz rame sa gradovima Evrope i rekao:
„U godinama za nama posvećeno smo radili na sistemu vodovodne mreže, te izgradili i rekonstruisali 40 kilometara ove mreže , izvršili rekonstrukciju SKADA sistema u fabrici vode u Gorini. Značajan projekt, u veliko meri odgovoran za unapređenje grada Leskovca na polju upravljanja vodama je izgradnja Postrojenja za prečišćavanje otpadnim vodama, gradskog kolektora. Za sve navedeno, opredeljena je suma od 29,6 miliona evra. Svakako treba govoriti i o aktuelnom ORIO projektu koji se sprovodi u našem gradu. Do sada je izvedeno 60% radova i njegova vrednost iznosi 18 miliona evra, a pokrivenost 16 naseljenih mesta i 20 hiljada stanovnika“.
Po rečima direktorke leskovačkog Vodovoda Maje Milošević Milojić je istakla da je nagrada dobijena u kategoriji gradova preko 40 hiljada stanovnika drugi put za mnogo završenih projekata vezanih za zaštitu životne sredine. Još jedan od razloga je izgradnja vodovodne mreže u severnom delu grada, u Čekminu , Pečenjevcu, Lipovici, a unapređeneno je značajno vodosnabdevanje za šta je od Srbija voda uloženo 25 miliona dinara za ćišćenje predbrana na reci Veternici Crcavačkom potoku. Važnu ulogu u dobijanju nagrade ima Centralno postrojenje za preradu otpadnih voda.
U kategoriji zelene škole nagrade su dodeljene gimnaziji iz Zaječara za projekat „Za Čili“ i školi „Maršal Tito“ iz Kovačice za projekat „Alternativni izvori energije – energija biogasa“.
Nagrade za održivo upravljanje otpadom dodeljene su Osečini i Novom Sadu, za energetsku efikasnost Sokobanji i Bajinoj Bašti, za održivu urbanu mobilnost Beogradu i Bajinoj Bašti i za održivo upravljanje vodom Majdanpeku i Leskovcu.
Konkurs za nagradu Ekoopština organizuje ambasada Francuske u Srbiji i njeni partneri: Institut Veolia, Saint-Gobain, Veoila, Decathion, NALED i SKGO. Konkurs ima zadatak da stvori platformu za razmenu između lokalnih samouprava, preduzeća, ustanova na temu borbe protiv klimatskih promena.