DruštvoVesti

MINISTAR SELAKOVIĆ OBIŠAO SPORTSKO-REKREATIVNI CENTAR „DUBOČICA“ U LESKOVCU

Nedovoljna pristupačnost javnim ustanovama i površinama, za osobe sa invaliditetom, je problem, koji grad Leskovac u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, nastoji da reši. Među ustanovama, u kojima je, na uspešan način, otklonjena ova barijera, nalazi se i Sportsko-rekreativni centar „Dubočica“. Ministar Nikola Selaković, obišao je danas prostorije ovog centra, sa gradonačelnikom Goranom Cvetanovićem, i tom prilikom najavio i adaptaciju leskovačkog Narodnog muzeja u toku 2023. godine.

U okviru programa “Srbija bez barijera”, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, finansiralo je instaliranje lifta, u vrednosti od 5 miliona dinara, u Sportsko-rekreativnom centru “Dubočica”, koji osobama sa invaliditetom omogućava da bez poteškoća, dođu do bazena i ostalih prostorija u objektu. Takođe, obezbeđena je i stolica, koja pruža mogućnost lakšeg ulaska u bazen.
Tim povodom, ali imajući u vidu i da se 3. decembra, obeležava Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nikola Selaković, posetio je danas ovaj centar, u pratnji gradonačelnika Gorana Cvetanovića.
Na području grada Leskovca postoji ukupno deset različitih udruženja, koja okupljaju preko četiri hiljade osoba sa invaliditetom i za njihovo funkcionisanje, resorno ministarstvo je, u prethodne dve godine, izdvojilo oko 12 miliona dinara.

Pristupačnost Sportsko-rekreativnom centru “Dubočica”, omogućena je zahvaljujući projektu, koji je pripremljen od strane Udruženja obolelih od multiple skleroze Jablaničkog okruga.

Gradonačelnik , Goran Cvetanović, je ovom prilikom istakao da je uklanjanje prepreka pokazatelj modernog i inkluzivnog društva, a grad Leskovac je tom poslu, u punoj meri, posvećen.
Pored Sportsko-rekreativnog centra “Dubočica”, čije usluge su odnedavno dostupne svima, Cvetanović je podsetio i da je, u sklopu rekonstrukcije objekta, Centra za socijalni rad, vredne 44 miliona dinara, omogućen pristup ovoj ustanovi, postavljanjem rampe i lifta.

Na današnji dan, istaknut je i značaj problema, s kojim se osobe sa invaliditetom najčešće suočavaju, a u pitanju je pronalazak posla. Prema rečima ministra Selakovića, više od 500 osoba sa invaliditetom, nalazi se na evidenciji filijale Nacionalne službe za zapošljavanje u Leskovcu.

Obeležavanje 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, ustanovljeno je 1992. godine Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
Tema ovogodišnjeg obeležavanja, nosi naziv „Transformativna rešenja za inkluzivni razvoj: uloga inovacija u podsticanju pristupačnog i pravednog sveta“.