OTVORENA IZLOŽBA O STRELJANJU U KRALJEVU 1941.GODINE U LESKOVAČKOM NARODNOM MUZEJU
U Galeriji na spratu Narodnog muzeja u Leskovcu, otvorena je izložba Narodnog muzeja u Kraljevu pod nazivom „Kultura sećanja: Ko ne pamti iznova proživljava“, organizovana povodom obeležavanja oktobarske tragedije u Kraljevu 1941.godine.
Izložba je zasnovana na foto-dokumentarnoj istorijskoj građi i bavi se načinom na koji pamtimo i sećamo se ovog događaja, koji je brutalno promenio istoriju kraljevačkog područja, strukturu njegovog stanovništva, ali pre svega razorio lične i porodične živote, a među stradalima ima i Leskovčana.
Univerzalnost teme bila je stoga inspirativna za dva odeljenja Narodnog muzeja u Kraljevu: istorijsko i istorije umetnosti. Polazište istraživanja oko kulture sećanja usidreno u samom istorijskom događaju — streljanju civilnog stanovništva na najvećem stratištu u Kraljevu, u oktobru 1941. Ratni zločin protiv čovečnosti koji su počinile jedinice nemačkog Vermahta, sprovodio se usled isključive ideologije nacizma o vrednosti sto života civila u Srbiji naspram jednog ubijenog i pedeset za ranjenog nemačkog vojnika. Pri retuširanju slike stradanja u Lageru,autentične fragmente sačuvane u muzejskim zbirkama, predstavljaju istorijski izvori, originalni umetnički i drugi predmeti i dokumenta streljanih civila, različitog porekla, uzrasta, delatnosti…Stranice autentičnog istorijskog izvora – spiska poginulih iz Žičkog sreza, nastalog 28. maja 1942. u administraciji Okružnog načelstva, sadrže imena, podatke o mestu rođenja, godištu, zanimanju i mestu zaposlenja streljanih talaca u oktobru 1941. Stranice spiska, u komunikativnom i interakcijskom odnosu postavke i publike, sa fotografijama o „bivšem životu“ streljanih talaca 1941, predstavljeni su na 7 velikih panoa (120 h 200 cm), a među njima i stanovnika Leskovca.
Autorke izložbe su Silvija Krejaković i Suzana Novčić, muzejske savetnice Narodnog muzeja Kraljevo,
Fokus izložbe usmerava se na radove umetnika bivše Jugoslavije inspirisane težinom tragedije. Slike koje su etablirani umetnici Miodrag B.Protić, Cuca Sokić, Voja Stanić,Maksim Sedej, Oton Polok, Gaspari Maksim, Branko Šotra i drugi poklonili 70-tih godina za planirani muzej u Spomen-parku Kraljevo, a koji danas čine jedinstvenu zbirku „Jugoslovenski slikari za Spomen-park“ u umetničkom odeljenju NMK-a.
Izložbu prati obiman reprezentativan katalog, sa tekstovima autorki.