DruštvoVesti

11 IDENTIFIKOVANIH DO SADA ŽRTAVA TRGOVINE LJUDIMA U LESKOVCU, 34 U SRBIJI U OVOJ GODINI

U susret Evropskom danu borbe protiv trgovine ljudima koji se obeležava 18. oktobra tribina posvećena borbi protiv trgovine ljudima održana je u svečanoj sali leskovačke Gimnazije u organizaciji i saradnji Lokalnog koordinacionog tima za borbu protiv trgovine ljudima, Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima i nevladine organizacije „Atina“ .
„Što se tiče 2021. godine u Srbiji su identifikovane 34 žrtve trgovine ljudima od toga 10 žrtava su maloletne devojčice koje su eksploatisane u svrhu seksualne ekploatacije, radne, primmoravane za vršenje krivičnih dela i to je jedan pokazatelj da devojčice jesu u velikoj meri te koje su dosta ugroženije i na meti trgovca ljudima. Broj osoba koje se identifikuju bi trebalo da se poveća i da se ojača u smislu formiranja i kreiranja većeg broja usluga koje bi se nudile žrtvama trgovine ljudima kako bi se one oporavile što lakše i brže“, kazala je u ime NVO ,,Atina“ Jelena Hrnjak. Ona je istakla da je upravo vreme korone i boravak u kući uz internet doveo do novih vidova nasilja što vodi u trgovinu ljudima. Upravo o tim izazovima je i pokrenuta je digitalna platformu za srednjoškolce „Kako da se zaštitiš od trgovine ljudima“, da bi mladi prepoznali rizik i zaštitili se.

„U Prihvatilištu žrtava nasilja u porodici u Leskovcu trenutno se nalazi jedna žrtva trgovine ljudima. Ovaj problem nije nešto što se dešava tamo negde, dešava se i ovde i do sada smo identifikovali 11 žrtava trgovine ljudima u našem gradu i bitno je naglasiti da lokalni tim radi pre svega na prevenciji, na ovakvim i sličnim predavanjima, naročito namenjenim deci završnih razreda srednjih škola jer je to najviše ugrožena populacija“, kazao je direktor Centra za socijalni rad i član lokalnog Koordinacionog tima za borbu protiv trgovine ljudima Predrag Momčilović. Nažalost ovo delo se teško dokazuje i mnogi počinioci nisu još uvek privedeni pravdi.

Gradska većnica Brankica Stamenković je istakla da nažalost na globalni fenomen trgovine ljudima nije imuna ni naša zemlja, pa ni naš grad. Iz tog razloga je i odlukom Gradskog veća i gradonačelnika Gorana Cvetanovića, novembra meseca 2013. godine, formiran Lokalni koordinacioni tim za borbu protiv trgovine ljudima Leskovac čija je uloga pre svega da preventivno deluje, ali i da pruža adekvatnu zaštitu žrtvi trgovine ljudima.

S obzirom ne to da je borba protiv trgovine ljudima, deo socijalne zaštite, grad Leskovac izdvaja velika sredstva za oblast socijalne zaštite, te je u 2021. godini predviđeno preko 214 miliona dinara za ovu namenu.