DruštvoVesti

TRI SPORAZUMA O REGIONALNOJ SARADNJI POTPISANA DANAS U SKOPLJU

Na današnnjem Ekonomskom forumu o regionalnoj saradnji u Skoplju predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijeri Severne Makedonije i Albanije Zoran Zaev i Edi Rama, potpisali su tri sporazuma koji treba da unaprede trgovinu, omoguće stvaranje jedinstvenog tržišta rada, kao i međusobnu pomoć i podršku u vanrednim situacijama.

Regionalna inicijativa Mini Šengen dobila je novo ime Otvoreni Balkan (Open Balkan) i očekuje se da od 1. januara 2023. ne bude granica između Srbije, Severne Makednije i Albanije, a da se već sledeće godine međusobno priznaju kvalifikacije i radne dozvole, a ekonomskim forumom o regionalnoj saradnji, koji je održan u skopskom hotelu Aleksandar palas, u Severnoj Makedoniji privreda Zapadnog Balkana dobila je snažnu podršku politike da počnemo da gradimo nešto novo i drugačije, region uspeha i poverenja – bez barijera, suvišne administracije i čekanja na granicama.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da inicijativa „mini Šengen“ pokazuje da prošlost može da se ostavi iza sebe i da se gleda u budućnost, kao i da za pet-šest godina tri zemlje – Albanija, Srbija i Severna Makedonija mogu da budu razvojna mašinerija ovog dela Evrope.
„Ako prevaziđemo slabosti administracije, 1. januara 2023. godine neće biti granica između naših zemalja. Od Beograda do Tirane niko vas neće zaustavljati“, objasnio je Vučić. Nakon foruma organizovaće se i poslovni susreti privrednika iz regiona,. Poziv za učešće na poslovnim susretima upućen je privrednicima Zapadnobalkanske šestorke.
On je naglasio da, kada je u pitanju organizovani kriminal, policije tri države znaju ko se time bavi i reagovaće zajednički.
Krenućemo u konkretne inicijative za pružanje pogodnosti za građane sve tri zemlje, od popusta za vozne karte, drumarine, do popusta u restoranima, naveo je Vučić.
On je zamolio privrednike da pomognu tu inicijativu, da urade pritiske na svoje privredne komore, kako bi se sarađivalo više i bolje.
“Sve je postavljeno da pričamo o regionalnoj saradnji, imamo ime koje nije mnogo regionalno, ali je važno da pričamo o ekonomskoj saradnji, da više pričamo o privredi, napravimo novac, i imamo vidljive rezultate saradnje”, ističe predsednik PKS Marko Čadež.
Cilj nam je, kako je rekao, da nema čekanja na granicama, da kompanije konkurentnije posluju u regionu i EU jer sada prevoznici čekaju od 120 do 180 minuta na granicama unutar regiona, a više od 10 sati na granicama EU.
Važno je da se pojednostave procedure za radne dozvole, da priznamo međusobno kvalifikacije jer će to omogućiti bolju mobilnost radne snage, i zaustaviti odliv stanovništva u inostranstvo, dodaje Čadež.
Predsednik privredne komore Severne Makedonije Branko Azeski uručio je danas zahvalnice i nagrade za pomoć Srbije u uspešnom vakcinisanju privrednika i državljana S.Makedonije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i predsedniku Privredne komore Srbije Marku Čadežu.Azeski je priznanja uručio uoči početka velikog poslovnog foruma u Skoplju, u okviru inicijative „Mini Šengen“.
PKS je krajem marta organizovala vakcinaciju više od 10.000 privrednika iz regiona, a tom prilikom je iz Severne Makedonije vakcinisano oko 4.000 privrednika, od čega najviše u Nišu.