DruštvoVesti

PORESKE OLAKŠICE ZA MAJKE KOJE SE POSLE PORODILJSKOG ODSUSTVA VRAĆAJU NA POSAO

Pomoćnica ministra za brigu o porodici i demografiju, Aleksandra Čamagić, je učestvujući na konferenciji „ I mame imaju pravo“, izjavila da će nadležni organi razmotriti predloge Instituta za razvoj i inovacije, u vezi uvođenja poreskih olakšica za majke, koje se posle porodiljskog odsustva, vraćaju na posao.

Institut za razvoj i inovacije predložio je trogodišnje smanjenje doprinosa za penziono, invalidsko i zdravstveno osiguranje za žene koje se nakon isteka porodiljskog odsustva vraćaju na posao. Ista mera predložena je i za nezaposlene majke, kao i one koje se zaposle do detetove navršene druge godine života.
Pitanja poput „Planirate li porodicu“ ili „Kada će drugo dete“, nedopustiva su i protivzakonita, ali nažalost i dalje prisutna, istakla je pomoćnica ministra za brigu o porodici i demografiju, Aleksandra Čamagić na konferenciji “I mame imaju pravo”, organizovanoj od strane Instituta.
Ona je ovom prilikom dodala i da se posle povratka sa porodiljskog, žene neretko vraćaju na niže pozicije, manje plaćena radna mesta ili ih čak sačeka otkaz, dok se one majke koje ostaju da rade, suočavaju sa izazovom da usklade rad i roditeljstvo.
Čamagić je naglasila da su mere podrške porodici, usvojene u prethodnom periodu donele pomak, pri čemu je iznela podatak da je broj novorođenih beba porastao za 6,8 odsto, u odnosu na isti period prošle godine, i da se u proteklih pet meseci beleži konstanatan rast tog broja.

Pomoćnica ministra je rekla da se država finansijskim davanjima trudi da majkama olakša roditeljstvo i pomogne im da budu bezbrižnije, ali da postoji i niz nefinansijskih mera, koje bi dodatno pomogle majkama da budu zadovoljnije i rasterećenije.
To su, kako je objasnila, sigurno mesto u vrtiću, fleksibilni oblici rada ili rad od kuće, odsustvo kada se dete razboli, kao i celodnevni boravak u školi.

Prema podacima Instituta za razvoj i inovacije, od 63.975 porodilja, čak trećina njih bila je bez posla i bez primanja u trenutku rođenja bebe, a samo polovina ima stalno zaposlenje. Ostale mame ili rade „na crno“ ili su angažovane po ugovoru o povremeno-privremenim poslovima.
Podaci ovog instituta pokazuju da više od 60 odsto zaposlenih majki u Srbiji ima primanja niža od republičkog proseka.