DruštvoVesti

PREDSTAVLJENA MONOGRAFIJA LESKOVAČKIH OSNOVNIH ŠKOLA

Monografija leskovačkih osnovnih i srednjih škola promovisana je danas u Centru za stručno usavršavanje u obrazovanju, u prisustvu svih direktora osnovnih i srednjih škola sa teritorije grada Leskovca, kao i direktora svih institucija kulture i predstavnika lokalne samouprave.
Cilj objavljivanja Monografije bio je predstavljanje svih škola na teritoriji grada Leskovca na jednom mestu. Monografija je delu u kome je na 160 strana predstavljeno obrazovanje u našem gradu od prve polovine 19. veka do danas, kazao je jedan od autora i direktor Aktiva osnovnih škola Dejan Cakić, prilikom današnje promocije Monografije leskovačkih osnovnih i srednjih škola.
„Istorija nas uči da se prema profesiji učitelja, nastavnika, profesora uvek odnosimo sa dubokim poštovanjem i uvažavanjem. Na ponos nam služe i sledeće činjenice: niža Gimnazija je osnovana 1879. godine, a u njoj su službovali Radoje Domanović, Stevan Sremac, zatim, u Leskovcu je osnovana i Tkačka škola 1890. godine kao prva takve vrste u zemlji, a 1899. dobija najveće državno priznanje za svoj rad, kao i da je 1927. godine počela sa radom Državna srednja tehnička tekstilna škola, prva takve vrste na Balkanu“, kazala je gradska većnica i urednica Monografije Brankica Stamenković.

Od nekoliko školskih zgrada mreža škola na teritoriji našeg grada raste i razvija se i danas predstavlja jednu od najrazvijenijih u zemlji. Nju čine 22 osnovne škole, tri specijalizovane, 10 srednjih škola i preko 60 izdvojenih odeljenja.
„Obrazovanje je čuvar nacionalnog identiteta, jedan od najvažnijih stubova društva. Sve potiče od obrazovanja. Ideja o ovoj monografiji je mnogo korisna i pomoći će i nama u muzeju kada budemo pisali o ovoj temi“ istakao je direktor Narodnog muzeja Nebojša Dimitrijević koji je recenzent Monografije.

Obrazovanje u XXI veku suočeno je sa novim izazovima i iskušenjima. Zahvaljujući sve većim izdvajanjima za ovu oblast, sa naglaskom na poslednju deceniju, uspešno se realizuju nastavni planovi i programi u školama, a iz školskih klupa izlaze naslednici čuvenih Leskovčana. U prilog tome idu mnogobrojne nagrade učenicima i profesorima na najznačajnijim takmičenjima, ali i priznanja u vidu Sretenjskog ordena drugog reda koji je dodeljen Gimnaziji baš na 140. godišnjicu postojanja i rada i Svetosavska nagrada Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja uručena gradonačelniku Goranu Cvetanoviću za doprinos razvoju ustanova obrazovanja i vaspitanja u Leskovcu, istaknuto je ovom prilikom.